Beslut i korthet från nämnderna 18-19 och 26 februari

Beslut i korthet från nämnderna 18-19 och 26 februari

Vit bokstäver med texten beslut i korthet från nämnderna på vinröd bakgrund.

Samtliga tre nämnder har varit iväg på internat i februari. Ledamöterna har både planerat inför framtiden och haft sammanträden 18-19 och 26 februari. Nämnderna tog beslut om remisser men även om stöd till ett projekt om mer robust livsmedelssystem samt ett evenemangsstöd för Cykel-SM 2025. ANA-nämnden fördelade bidrag inom kultursamverkansmodellen för 2025.

Nämnd för folkhälsa och sjukvård

Remiss: Stärkt medicinsk kompetens i kommunal hälso- och sjukvård

Region Jönköpings län har getts möjlighet att yttra sig över Stärkt medicinsk kompetens i kommunal hälso- och sjukvård. SOU 2024:72 Det pågående arbetet med god och nära vård med primärvården som nav medför att kommunal hälso- och sjukvård, som utgör en central del av primärvården, kommer att få stor betydelse framöver. Ansvaret för den kommunala hälso- och sjukvården ligger i grunden på kommunerna, medan regionerna är ansvariga för att patienterna i kommunal hälso- och sjukvård får tillgång till läkarvård.

Utredningen lämnar förslag kring kommunernas möjlighet att säkra tillgång till läkare i den egna hälso- och sjukvården, ökad frihet att kunna anställa läkare, lagkrav för att stärka tillgång medicinsk bedömning samt att utforma föreskrifter om avtalen för läkarmedverkan. Utredningen ger även förslag för att skapa bättre förutsättningar och attraktivitet som stöd för personal- och kompetensförsörjningen i den kommunala hälso- och sjukvården.

Förvaltningen delar utredningens grundläggande bedömning att den största potentialen till en bättre och mer välfungerande läkarmedverkan i kommunal hälso- och sjukvård finns i att stärka de befintliga strukturerna för samverkan mellan region och kommun. Förvaltningen anser däremot att regionerna fortsatt bör ha det fullständiga huvudmannaansvaret för läkarinsatser i kommunal hälso- och sjukvård.

Beslut: Nämnden för folkhälsa och sjukvård godkänner förvaltningens förslag till yttrande som svar till Socialdepartementet.

 

Remiss: Uppdaterad nationell cancerstrategi

Region Jönköpings län har getts möjlighet att yttra sig över Bättre tillsammans - Förslag till en uppdaterad nationell cancerstrategi. Förvaltningen stödjer den genomarbetade utredningen, och framhåller några utvecklingsområden. Förvaltningen vill särskilt betona avsnitten om det förebyggande arbetet, personcentrering, rehabilitering, vikten av tillgänglig och sammanhållen information samt vikten av fortsatt data- och forskningsdriven utveckling. För styrning mot framtidens teknologi, det vill säga såväl teknik som individers kompetensutveckling, vill förvaltningen också betona vikten av tydligt ledningsengagemang.

För att förebygga cancer behövs en tydlig ansvarsfördelning och etablering av effektiva samverkansstrukturer på flera nivåer; nationellt, samverkansregionalt, och regionalt/lokalt är viktigt. Fragmentisering av ansvar och roller riskerar att försvaga insatser inom såväl det förebyggande arbete som behandling och uppföljning. Kompetens kring det förebyggande arbetet behöver fortsatt byggas, och ha en tydlig utgångspunkt i både invånar- och organisationsperspektiv.

Förvaltningen vill också lyfta personcentrering i tjänstedesign som avgörande för att möta befolkningens individuella behov och understryker behovet av digitala lösningar som möjliggör personcentrerad vård via flexibilitet för individuella behov samt bra resurstillvaratagande. En hög takt i utveckling av serviceförmåga genom digitala verktyg och tjänster efterlyses. Förvaltningen understryker även vikten av att rehabilitering är individuellt anpassad.

Tillgång till kompetens och kapacitet är avgörande och bristen på kritiska resurser är en strategisk utmaning, exempelvis kompetens inom diagnostik och tillgång till läkemedel. Förvaltningen ser ett behov av att förstärka kompetensförsörjning genom utbildning, kombinationstjänster och satsningar på klinisk forskning, samt betonar vikten av horisontella prioriteringar.

Beslut: Nämnden för folkhälsa och sjukvård godkänner förvaltningens förslag till yttrande som svar till Socialdepartementet.

 

Remiss: Uppdaterat högkostnadsskydd för läkemedel

Promemorian innehåller förslag för att uppdatera högkostnadsskyddet för läkemedel. Förslaget innebär att patienterna ska betala en högre egenavgift. Justeringen innebär att kostnadstaket för högkostnadsskyddet för läkemedel höjs, från 2 900 kronor till 3 800 kronor utifrån 2025 års prisbasbelopp. För att ett läkemedel ska ingå i högkostnadsskyddet krävs det att läkemedlet ingår i förmånen, vilket beslutas av Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket, TLV.

Även beloppen inom den så kallade högkostnadstrappan höjs också i varje steg och det första trappsteget ändras så att patienten betalar 75 procent, i stället för 50 procent, av kostnaden i det intervallet. Sammantaget beräknas avgifterna som den enskilde som mest kan behöva betala öka med 900 kronor under en tolvmånadersperiod.

Förvaltningen ser att det finns en rimlighet i att den andel av kostnaden som individer själva får ansvara för anpassas mot bakgrund av de ökande kostnaderna. Förändringen av högkostnadsskyddet enligt förslaget kan dock ha svårförutsägbara och delvis negativa konsekvenser varför en noggrann och strukturerad uppföljning av vilka effekter förändringen får är mycket angelägen. Nämndens presidium föreslår ändringar och tillägg i förvaltningens förslag till yttrande, enligt bilaga 1.

Beslut: Nämnd för folkhälsa och sjukvård godkänner yttrande som svar till Socialdepartementet enligt presidiets förslag.

 

Nämnd för trafik, infrastruktur och miljö

Remiss av trafikförsörjningsprogram 2026-2029 – Västra Götalands kollektivtrafikstrategi

Region Jönköpings län har getts möjlighet att yttra sig över rubricerad remiss. Västra Götalandsregionen har i rollen som regional kollektivtrafikmyndighet ansvar för att utveckla en attraktiv och effektiv kollektivtrafik. I trafikförsörjningsprogrammet redovisas både hur trafikförsörjningsprogrammet hänger samman med andra strategier och planer samt inriktningar och mål för hur kollektivtrafiken ska utvecklas.

Beslut: Nämnd för trafik, infrastruktur och miljö att godkänner föreliggande yttrande som svar till Västra Götalandsregionen.

 

Nämnd för arbetsmarknad, näringsliv och attraktivitet

Remiss – Region Östergötlands regionala utvecklingsstrategi

Region Jönköpings län har fått möjlighet att yttra sig över Region Östergötlands regionala utvecklingsstrategi. Region Östergötland har, som alla andra regioner, i uppdrag att ta fram och besluta om en strategi för länets utveckling. Utvecklingsstrategin för Östergötland utgör därför grunden för det samlade utvecklingsarbete som bedrivs av Region Östergötland, länets kommuner och andra aktörer för att skapa en hållbar utveckling och tillväxt. Strategin ska ses över minst en gång varje mandatperiod. Region Östergötland har därför under 2024 gjort en översyn av den befintliga strategin, vilken beslutades av regionfullmäktige 2022. Enligt uppdraget till översyn bedöms strategin i allt väsentligt fortsatt vara giltig men det finns skäl att i vissa delar göra en översyn för att se om justeringar ska göras.

Beslut: Nämnden godkänner föreliggande yttrande som svar till Region Östergötland.

 

Fördelning av statliga bidrag kultursamverkansmodellen 2025

Kulturrådet har för 2025 beviljat Region Jönköpings län 46 253 000 kr i bidrag till Kultursamverkansmodellen att fördelas i enlighet med förordningen (2010:2012) om fördelning av vissa statsbidrag. I jämförelse med 2024 års statsbidrag, har Kulturrådet minskat bidraget till Region Jönköpings län med 283 000 kr. Den regionala budgeten till kultursamverkansmodellen har förstärkt med 3,1 % för 2025.

Beslut: Nämnden godkänner förslag om fördelning av statliga och regionala medel inom kultursamverkansmodellen.

Utökat regionalt bidrag inom Kultursamverkansmodellen för 2025

 

Evenemangsstöd – Cykel-SM 2025

Svenska cykelförbundet har gett klartecken till att arrangera Sveriges första Stor-SM i cykel i Jönköpings län 2025. Det innebär att i denna tävling ingår alla grenar inom mountainbike samt trial, pumptrack och gravel. Tävlingar kommer att köras i Värnamo och Åsenhöga i juli och i maj och september i Hestra. Stor-SM genomförs i de tre kommunerna Värnamo, Gislaved och Gnosjö med Borgen Outdoor i Värnamo, Isaberg Mountain Resort i Hestra, samt grusvägarna runt Åsenhöga som tävlingarnas arenor.

Beslut: Nämnden beviljar MIX Sports Club 350 000 kr till cykel-SM. Finansiering sker av regionala utvecklingsmedel.

 

Projekt – En samarbetsmodell för ett mer robust livsmedelssystem

Tillsammans med flera aktörer vill Region Jönköpings län utforska en samverkansmodell mellan företag, offentlig sektor, myndigheter, regionala aktörer, akademi och civilsamhälle för ett mer robust och resilient livsmedelssystem. Förstudien ska kartlägga produktion, förädling och distribution av livsmedel runt omkring Värnamo sjukhus med omnejd, undersöka hur livsmedelsförsörjning kan fungera vid kriser och föreslå bl.a. åtgärder för att stärka offentliga måltiders förmåga att fortsätta leverera måltider vid kris och störningar. Mötesplatser och dialogforum för kunskaps- och erfarenhetsutbyte ska utforskas, vid sidan av civilsamhällets roll för en fungerande livsmedelsförsörjning.

Beslut: Nämnden beviljar Region Jönköpings län högst 430 000 kr till genomförande av förstudien ”En samarbetsmodell för ett mer robust livsmedelssystem”. Finansiering sker genom 50 % statliga 1.1-medel och 50 % regionala utvecklingsmedel.

 

Samtliga handlingar och protokoll från nämnderna