Besökskväll på Stora Segerstadsgymnasiet
Stora Segerstadsgymnasiet, Reftele
Under kvällen har du möjlighet att få mer information om våra inriktningar på Naturbruksprogrammet, våra introduktionsprogram och programmet skog, mark och djur vid den anpassade gymnasieskolan. Du och din familj har också möjlighet att träffa våra engagerade lärare, skolledning, studievägledare, elevhälsopersonal samt titta på vårt elevboende.
Kvällens program
Kl. 17.00–17.30 (drop in)
Vi bjuder på enklare kvällsmat i matsalen.
Kl. 17.30
Vi hälsar alla välkomna och berättar kort om vår verksamhet.
Fram till kl. 19.30
I skolans idrottshall kan du träffa lärare och elever som berättar mer om utbildningarna. Gå på rundvandring för att se våra lokaler, djur och maskiner. Fritidsledarna är också på plats och visar elevboendet.
Anmäl dig senast den 12 november!
För att vi ska kunna förbereda rätt mängd kvällsmat önskar vi att du anmäler dig senast en vecka innan till malin.thestrup@rjl.se. Ange hur många ni är och om någon av er har behov av specialkost.
Välkommen!
Mer information
