Patientråd

En kvinna och man samtalar
Var med och påverka din vårdcentral Foto: Vårdcentralerna Bra Liv

I Patientrådet deltar en grupp patienter och personal från vårdcentralen. Patienterna har möjlighet att tycka till, ha önskemål om aktiviteter och andra praktiska saker eller informera om upplevelser från sitt vårdcentralsbesök.

Varför finns Patientråd?

I Patientrådet fångar vi upp idéer, synpunkter, tankar och samtidigt har en bra dialog som bidrar till vårdcentralens utveckling.

Är du intresserad av att vara med eller vill veta mer?

Flera av Region Jönköpings läns vårdcentraler, Vårdcentralerna Bra Liv, har Patientråd. Finns din vårdcentral med, tveka inte - kontakta oss!

Eksjö kommun

Bra Liv Eksjö vårdcentral
Marie Sjöbrink
010-243 59 30
marie.sjobrink@rjl.se

Bra Liv Mariannelund vårdcentralsfilial
010-243 59 30
marie.sjobrink@rjl.se

Gnosjö kommun

Bra Liv Gnosjö vårdcentral 
Verksamhetschef 
Annica Park, 010-244 80 83
annica.park@rjl.se  

Vårdenhetschef
Marianne Bolin Larsson
marianne.bolin.larsson@rjl.se

Jönköpings kommun

Bra Liv Bankeryd vårdcentral
Verksamhetschef
Johan Samuelsson, 010-242 38 05
johan.samuelsson@rjl.se

Bra Liv Gränna vårdcentral
Verksamhetschef
Valentina Moldovan
valentina.moldovan@rjl.se

Bra Liv Hälsan 1 vårdcentral
Verksamhetschef
Ann Vikström, 010-242 54 11

Bra Liv Norrahammar vårdcentral
Verksamhetschef
Ann-Charlotte Lilja, 010-242 39 25
ann-charlotte.lilja@rjl.se

Bra Liv Rosenhälsan vårdcentral
Verksamhetschef
Anette Sparf, 070-397 62 03 
anette.sparf@rjl.se

Bra Liv Rosenlund vårdcentral
Verksamhetschef
Kerstin Hammar, 010-24 255 72
kerstin.hammar@rjl.se

Bra Liv Råslätt vårdcentral
Verksamhetschef
Christina Uppenberg
christina.uppenberg@rjl.se 

Bra Liv Tenhult vårdcentral
Verksamhetschef
Anette Sparf, 070-397 62 03 
anette.sparf@rjl.se

Mullsjö kommun

Bra Liv Mullsjö vårdcentral
Verksamhetschef
Lise-Lotthe Hedström, 010-24 247 12 eller tala med någon i receptionen.

Nässjö kommun

Bra Liv Bodafors vårdcentral
Vårdenhetschef
Pernilla Mårtensson, 010-243 37 22

Sjuksköterska
Cecilia Persson, 010-243 37 11

Bra Liv Nässjö vårdcentral
Verksamhetschef
Göran Runesson, 010-243 30 25, 076-723 48 10

Sävsjö kommun

Bra Liv Sävsjö vårdcentral
Verksamhetschef
ann-margret.floengard@rjl.se

Vaggeryds kommun

Bra Liv Vaggerydsvårdcentral
Verksamhetschef
Gerd Rydh
gerd.rydh@rjl.se

Vetlanda kommun

Bra Liv Landsbro vårdcentral
Verksamhetschef
Jane Broling Danielsson, 010-243 20 19
jane.broling.danielsson@rjl.se

Bra Liv Vetlanda vårdcentral
Verksamhetschef
Jane Broling Danielsson, 010-243 20 19
jane.broling.danielsson@rjl.se

Värnamo kommun

Bra Liv Rydaholm vårdcentral
Distriktssköterska
Helén Waldestål, 010-244 17 72
helen.waldestal@rjl.se

Enhetschef
Eva Johansson, 010-244 17 74
eva.m.johansson@rjl.se

Bra Liv Vråen vårdcentral
Undersköterska
Lena Johansson, 010-244 83 60
lena.johansson@rjl.se