Kontakt

Kontakt

Verksamhetsuppföljning 2016
Wordle på Verksamhetsuppföljning 2016 Foto: Fjodor Eklund

Här hittar du telefonnummer till servicepersonal på Värnamo Folkhögskola. Vidare finner du aktuella adressuppgifter för e-post och vanliga postförsändelser till skolan.

Reception

Tel. 010-244 90 10

Rektor

Emil Alm
Tel. 010-244 90 14
emil.alm@rjl.se

Biträdande rektor

Eva Näslund
Tel. 010-244 90 31
eva.naslund@rjl.se    

Thomas Bernfolke
Tel. 010-244 90 53
thomas.bernfolke@rjl.se
Ämnen: Religion, Samhällskunskap och Svenska

Kurator

Anette Svensson
Tel. 010-244 90 41
anette.a.svensson@rjl.se 

Vikarierande kurator augusti-oktober 2020

Eva-Lotta Svensson
Tel. 072-731 81 93
eva-lotta.svensson@rjl.se

Servicechef

Stefa Iveljic
Tel. 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se

Specialpedagog

Staffan Lindblad
Tel.073-074 35 00
staffan.lindblad@rjl.se

Vaktmästeri

Lars Karlsson
Tel. 010-244 90 20
Mobil: 073-097 82 61
lars.a.karlsson@rjl.se

Vandrarhem

Stefa Iveljic 
Tel. 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se

Kontaktpersoner för skolans kurser

Lärare

Albertsson, Marie
Telefon: 010-244 90 55  
marie.albertsson@rjl.se
Ämnen: Drama
Uppdrag: Kursansvarig Teaterfolk, facklig företrädare SFHL/Lf, Kulturansvar.

Arvidsson, Carina
Telefon: 010-244 90 36
carina.arvidsson@rjl.se
Ämnen: SVA

Bergman, Jakob

Telefon: 010-244 90 38
jakob.bergman@rjl.se
Ämnen: Bild, Historia
Uppdrag: Marknadsföring, Dataansvar 

Cavorian, Marie
Telefon: 010-244 90 28
marie.cavorian@rjl.se
Ämnen: Psykologi, sociologi, fritidskunskap och forskningsmetodik

Elstring Högberg, Julia
Telefon: 010-244 90 34, 070-7921113
julia.elstring.hogberg@rjl.se
Ämnen: Sömnad och Klädhistoria

Eriksson, Kickan
Telefon: 010-244 90 97, 070-6463967
kickan.eriksson.kuylenstierna@rjl.se
Ämnen: Sjukvårdssvenska

Fernandez, Montserrat (Montsy)
Telefon: 010-244 90 44
montserrat.fernandez.fernandez@rjl.se
Ämnen: SvA, Engelska

Gustafsson, David
david.gustafsson@rjl.se
Telefon:010-244 90 97
Ämnen: Behandlings- och samtalsmetodik

Hawerman, Matilda
matilda.hawerman@rjl.se
Telefon: 010-244 90 55
Ämnen: Drama  

Jeansson, Johanna
Telefon: 010-244 90 34
johanna.jeansson@rjl.se
Ämnen: Vävning, textilkunskap, textila tekniker

Johansson, Pär
Telefon: 010-244 90 46
par.johansson@rjl.se
Ämnen: Matematik, naturkunskap
Uppdrag: Dataansvar, miljöansvar

Kvarnvik, Kristin
Telefon: 010-244 90 53
kristin.kvarnvik@rjl.se
Ämnen: Mönsterkonsruktion, sömnad, Materiallära.

Magnusson, Per
Telefon: 010-244 90 44
per.magnusson@rjl.se
Ämnen: Svenska, skrivande, samhällskunskap, internationella relationer

Mellergård, Lena
Telefon: 010-244 90 39, 010-244 90 98
lena.mellergard@rjl.se
Ämnen: Photoshop, fackteckning, textila tekniker
Uppdrag: Kursansvarig Textilakademin

Näslund, Eva
Telefon: 010-244 90 31
eva.naslund@rjl.se
Ämnen: Idrott, hälsa, funktionsnedsättning
Uppdrag: Kursansvarig Allmän kurs

Näslund, Michael
Telefon: 010-244 90 30
michael.naslund@rjl.se
Ämnen: Idrott, äventyrspedagogik
Uppdrag: Facklig företrädare LR

Petersson, Helena
Telefon: 010-244 90 24
helena.petersson@rjl.se
Ämnen: Engelska, svenska, retorik
Uppdrag: Kursansvarig BAS kurs

Skörd, Mikael
Telefon: 010-244 90 36
mikael.skord@rjl.se
Ämnen: Photoshop, naturkunskap, matematik

Svensson, Helena
Telefon: 076 804 88 60
helena.sidklev.svensson@rjl.se
Ämnen: Pedagogik, fritidskunskap, fritidsmetodik och socialt arbete
Uppdrag: Kursansvarig Fritidsledarutbildningen

Andersson Söder, Catarina
Telefon: 010-244 90 39, 010-244 90 98
mailto:catarina.andersson.soder@rjl.se
Ämnen: Fackteckning

Tollstern Ros-Marie
Telefon: 010-244 90 44
ros-marie.tollstern@rjl.se
Ämnen: SVA
Uppdrag: Kursansvarig Etableringskursen

Vilpo, Irina
Telefon: 010-244 90 23, 070-616 65 08
irina.vilpo@rjl.se
Ämnen: SVA
Uppdrag: Bibliotek

Whitaker Cecilia,
Telefon: 010-244 90 97
cecilia.whitaker@rjl.se
Ämnen: Psykologi, Sociologi, Bild

Elevassistenter

Backnäs, Tomas
Telefon: 070 35 087 60, 010-244 90 39
tomas.backnas@rjl.se
Uppdrag: Facklig företrädare Kommunal

Bäck, Maria
Telefon: 0722 – 32 91 48, 010-244 90 54
maria.back@rjl.se
Uppdrag: Kulturansvar

Bäckstrand, Alexander 
Telefon: 076-126 47 78, 010-224 90 54
alexander.backstrand@rjl.se 
Assistent/boendestöd Teaterfolk

Engblom, Titti
Telefon: 076-126  47 78, 010-244 90 39
titti.engblom@rjl.se
Assistent/boendestöd Teaterfolk

Johansson, Gunilla
Telefon: 010-244 90 54
gunilla.a.johansson@rjl.se

Lennartsson, Gudrun (Gugge)
Telefon: 010-244 90 54
gudrun.lennartsson@rjl.se
Assisten/boendestöd Teaterfolk

Marza, Mohammad
Telefon: 076-126 47 78
mohammad.marza@rjl.se
Assistent Teaterfolk

Thaung, Jennie
Telefon: 010-244 90 54
jennie.thaung@rjl.se
Assistent

 

Administration 

Haglund, Maria
Telefon: 010-244 90 89
maria.haglund@rjl.se
Uppdrag: Skoladministratör, studerandekontakter 

Iveljic, Stefa
Telefon: 010-244 90 13
stefa.iveljic@rjl.se
Uppdrag: Servicechef, bokföring, vandrarhemsansvarig

Tingstedt, Matilda
Telefon: 010-244 90 12, 010-244 90 89
matilda.tingstedt@rjl.se
Uppdrag: SYV, studerandekontakter, löneassistent