Från praktik till examensarbete – nu har Joanne sikte på EU

Från praktik till examensarbete – nu har Joanne sikte på EU

Joanne Öggesjö, i handen håller hon sitt examensarbete.
Joanne Öggesjö håller i sitt examensarbete "En tung transportomställning i uppförsbacke" som bidragit med värdefulla insikter till ett av våra projekt.

När Joanne Öggesjö gjorde sin praktik hos oss väckte det nya perspektiv på klimatomställningen. Det ledde vidare till ett examensarbete om tung transportomställning och ett växande intresse för klimatpolitik och EU.

Joanne hade redan ett stort intresse för klimatfrågan när hon började sin praktik hos oss, men här fick hon möjlighet att närma sig frågan från ett nytt håll.

– Jag har alltid varit intresserad av klimatet och hur vi kan mildra klimatförändringarna. Tidigare kom det kanske mer från ett vardagligt perspektiv, men praktiken bidrog till en förståelse för hur man kan angripa frågan på andra sätt, säger Joanne.

Från praktik till examensarbete om tunga transporter

Under praktiken hos oss arbetade Joanne med omställning av tunga transporter. Det blev sedan ämnet för hennes examensarbete. 

Läs Joannes examensarbete: "En tung transportomställning i uppförsbacke" (Extern länk)

Resultatet visar att transportföretagen vill ställa om 

I examensarbetet undersökte hon vad som driver transportföretag att ställa om till fossilfria drivmedel och vilka förutsättningar som krävs. Resultaten visar bland annat att det finns en vilja att ställa om, samtidigt som ekonomiska och politiska förutsättningar har stor betydelse.

Arbetet visar en viktig del av omställningen: det handlar inte bara om vilken teknik som finns, utan också om vad som får människor och organisationer att vilja och kunna förändra.

"Det hade varit jättekul att få jobba i Bryssel"

Joannes intresse för klimatpolitik och EU har vuxit. Nyligen deltog hon i EU bootcamp och i höst fortsätter hon med en masterutbildning inom globala studier och hållbar utveckling.

–  I framtiden hade det varit jättekul att få jobba i Bryssel, men i slutändan vill jag nog ta hem de kunskaperna och arbeta med det i Sverige.

Vi önskar Joanne lycka till med de fortsatta studierna och hennes fortsatta engagemang i klimat- och hållbarhetsfrågor.