Har du frågor inför ditt gymnasieval?

Med anledning av pandemin har vi valt att ställa in alla Öppen skola-dagar fram till jul. Vi vill naturligtvis göra allt för att du ska känna dig trygg i ditt gymnasieval så hör gärna av dig till oss om du har några frågor! Vi finns här för dig och ingen fråga är för dum.

Mejla dina frågor till någon av följande personer. Önskar du bli uppringd ange även det i ditt mejl.  

Ola Lundmark, verksamhetschef. Ola svarar på det mesta gällande skolan och verksamheten i stort. Mejl ola.lundmark@rjl.se 

Anna Rosén, rektor. Anna svarar på allt gällande våra utbildningar och framförallt sådant som gäller val av kurser, innehåll, upplägg, schema, högskolebehörighet mm. Mejl anna.rosen@rjl.se 

Malin Petrén, kommunikatör och studievägledare. Malin svarar på allmänna frågor om naturbruksprogrammet och introduktionsprogrammen, högskolebehörighet mm. Mejl malin.fredholm.petren@rjl.se 

Ann Awes, specialpedagog samt ansvarig för särskolans program Skog, mark och djur. Ann svarar på frågor om hur vi kan lägga upp undervisningen för dig som är i behov av extra anpassning och stöd. Hon svarar också på frågor gällande gymnasiesärskolan. Mejl ann.awes@rjl.se 

Eva-Lena Liljedahl, ansvarig för skolans internat och kök. Eva-Lena svarar på frågor du har om internatet mm.  Mejl eva-lena.liljedahl@rjl.se  

Har du frågor gällande en specifik inriktning och vad som ingår i de olika yrkeskurserna mm kan du mejla dem direkt till:   

TRÄDGÅRD
Susann Levin
, trädgårdslärare, susann.mildner.levin@rjl.se

LANTBRUK
Sara Hjelte
, husdjurslärare, sara.hjelte@rjl.se

HÄST
Therese Magnfält
, hästlärare, terese.magnfalt@rjl.se

DJURVÅRD
Inger Wickman
, djurvårdslärare, inger.wickman@rjl.se