Patientråd

En kvinna och man samtalar
Var med och påverka din vårdcentral Foto: Vårdcentralerna Bra Liv

I Patientrådet deltar en grupp patienter och personal från vårdcentralen. Patienterna har möjlighet att tycka till, ha önskemål om aktiviteter och andra praktiska saker eller informera om upplevelser från sitt vårdcentralsbesök.

Varför finns Patientråd?

I Patientrådet fångar vi upp idéer, synpunkter, tankar och samtidigt har en bra dialog som bidrar till vårdcentralens utveckling.

Är du intresserad av att vara med eller vill veta mer?

Flera av Region Jönköpings läns vårdcentraler, Vårdcentralerna Bra Liv, har Patientråd. Finns din vårdcentral med, tveka inte - kontakta oss!

Eksjö kommun

Eksjö vårdcentral
Tf. verksamhetschef
Marie Bäckström Andersson, 010-243 59 30

Mariannelunds vårdcentral
Vårdenhetschef
Barbro Andersson, 010-24 37468

Gnosjö kommun

Gnosjö vårdcentral 
Verksamhetschef 
Annica Park, 010-244 80 83
annica.park@rjl.se  

Vårdenhetschef
Marianne Bolin Larsson
marianne.bolin.larsson@rjl.se

Jönköpings kommun

Bankeryds vårdcentral
Verksamhetschef
Gunilla Magnusson, 010-242 38 05
gunilla.magnusson@rjl.se

Gränna vårdcentral
Tf. verksamhetschef
Miriam Carlsson
miriam.carlsson@rjl.se 

Hälsans vårdcentral 1
Verksamhetschef
Ann Vikström, 010-242 54 11

Norrahammars vårdcentral
Verksamhetschef
Ann-Margret Floengård, 010-242 39 25
ann-margret.floengard@rjl.se

Rosenhälsans vårdcentral
Verksamhetschef
Anette Sparf, 070-397 62 03 
anette.sparf@rjl.se

Rosenlunds vårdcentral
Utvecklingsledare
Angela Eckerby, 010-242 55 72, 072-210 55 72
angela.eckerby@rjl.se

Råslätts vårdcentral
Verksamhetschef
Ann Söderström, 070-289 04 06

Vårdenhetschef
Lisbeth Andreasson, 010-242 37 65

Tenhults vårdcentral
Utvecklingsledare
Angela Eckerby, 010-242 55 72, 072-210 55 72
angela.eckerby@rjl.se

Mullsjö kommun

Mullsjö vårdcentral
Verksamhetschef
Lise-Lotthe Hedström, 0392-143 12 eller tala med någon i receptionen.

Nässjö kommun

Bodafors vårdcentral
Vårdenhetschef
Pernilla Mårtensson, 010-243 37 22

Sjuksköterska
Cecilia Persson, 010-243 37 11

Nässjö vårdcentral
Verksamhetschef
Göran Runesson, 010-243 30 25, 076-723 48 10

Sävsjö kommun

Sävsjö vårdcentral
Verksamhetschef
Peter Stålhammar, 010-243 86 04 eller 072-588 16 85

Vaggeryds kommun

Vaggeryds vårdcentral
Verksamhetschef
Kerstin Hammar, 010-244 05 01
kerstin.hammar@rjl.se

Vetlanda kommun

Landsbro vårdcentral
Verksamhetschef
Jane Broling Danielsson, 010-243 20 19
jane.broling.danielsson@rjl.se

Vetlanda vårdcentral
Verksamhetschef
Jane Broling Danielsson, 010-243 20 19
jane.broling.danielsson@rjl.se

Värnamo kommun

Rydaholms vårdcentral
Distriktssköterska
Helén Waldestål, 010-244 17 72
helen.waldestal@rjl.se

Enhetschef
Eva Johansson, 010-244 17 74
eva.m.johansson@rjl.se

Vråens vårdcentral
Undersköterska
Lena Johansson, 010-244 83 60
lena.johansson@rjl.se